Zakładanie działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji dotyczącej założenia własnego podmiotu gospodarczego, należy rozpocząć proces rejestracji. Obecnie można zarejestrować działalność na dwa sposoby.

Pierwszą z nich jest metoda zwana tradycyjną, czyli wypełnianie wszystkich wniosków i formularz oraz dostarczenie ich do odpowiednich urzędów. jest to najbardziej skomplikowany i czasochłonny sposób rejestracji. Wybierając tą metodę należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces rejestracji w tym przypadku może trwać nawet do trzech tygodni. Metoda ta wiąże się również z wysokimi kosztami,  trzeba np. opłacić taksę notarialną – umowa spółki jest zawierana w formie aktu notarialnego. Niestety wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym są też kosztami, których nie da się ominąć.

W przypadku rejestracji przedsiębiorstwa przez Internet, nie potrzeba nam dużo czasu, nie musimy też nawet wychodzić z domu. Wszystko można załatwić on-line. Do założenia firmy potrzeba tylko aktywnego konta na portalu eKRS oraz Profil Zaufany ePUAP. Cały proces opiera się na wypełnieniu wniosku, w którym należy podać wszystkie najważniejsze informacje na temat otwieranego podmiotu. Ta metoda pozwala nam zaoszczędzić prawie połowę kosztów rejestracji w procesie tradycyjnym.