Samodzielne prowadzenie księgowości – jak duże jest ryzyko?

 

prowadzenie ksiegowosci Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest ryzykowne?

Przedsiębiorcy szukają sposobu na oszczędzanie, szczególnie przy rozpoczynaniu działalności. Próbują na wszelkie sposoby zaniżyć wszystkie możliwe koszta, stąd pada decyzja na samodzielne prowadzenie księgowości. Jednak pilnowanie całej dokumentacji często przerasta biznesmenów. Rachunkowość jest działem wymagającym odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim ogromnej ilości czasu. Często Internet okazuje się nie wystarczający. Mimo swoich możliwości, nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej kadry, zajmującej się finansami.

Poświęcenia ogromnej ilości czasu wymaga przede wszystkim samodzielna księgowość. Nie można zaprzeczyć, że podnosi kwalifikacje przedsiębiorcy, jednak ciągłe śledzenie i interpretowanie przepisów prawnych z dziedziny rachunkowości i podatków, może okazać się wyjątkowo męczące, szczególnie dla osoby, która ma na głowie całą firmę.  Dodatkowym obciążeniem jest dotrzymywanie terminów składania deklaracji i płatności podatków. Istnieje także wymóg przechowywania dokumentów związanych z księgowością przez 5 lat od daty ich wystawienia.

Zdecydowanym plusem tego rozwiązania, jest fakt ciągłego monitorowania finansów, tak samo jak praktycznie zerowe koszty prowadzenia księgowości. Ale czy na pewno? W przypadku pomyłki, błędu lub pominięcia dokumentów, dochodzi do pojawienia się zaległości. Możemy mieć problem z wyprowadzeniem księgowości i wtedy już konieczna jest pomoc fachowca. W wypadku, gdy dokumentację od początku prowadzi specjalista, nie ma ryzyka na pojawienie się takich problemów.

Samodzielne prowadzenie księgowości – jak duże jest ryzyko?
Każdy ma własne poglądy i sam decyduje o rodzaju prowadzenia rachunkowości. Do Twojej decyzji pozostaje co zrobisz. Ważne jest, abyś zdawał sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, których możesz uniknąć, kiedy zlecasz zadanie do profesjonalistów.