Optymalizacja podatkowa

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez przedsiębiorców jest “jak płacić niższe podatki?”. Czy jednak można skutecznie obniżyć swoje należności podatkowe?

Sposobem na legalne obniżenie należności z zakresu podatków jest optymalizacja podatkowa, czyli zespół działań, które mają na celu zminimalizowanie prawnie przewidzianych zobowiązań podatkowych. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja jest w pełni legalna. Poleca się ją przede wszystkim przedsiębiorcom, ponieważ znacznie usprawnia to funkcjonowanie ich firm na rynku.

Wyróżniamy dwie metody optymalizacji podatkowej:

– metodę opartą na międzynarodowym planowaniu podatkowym zaliczamy tutaj założenie lub przeniesienie firmy za granicę, utworzenie holdingu, zmiana rezydencji podatkowej bądź utworzenie fundacji prywatnej.
– metodę podatkową opartą o polskie prawo zaliczamy do niej obniżenie opodatkowania przez obchodzenie polskiego prawa podatkowego. To bardzo trudne, ponieważ ustawodawca zezwala na korzystanie z optymalizacji, jednak równocześnie ustanawia wiele przepisów, utrudniających ich właściwą interpretację.