Faktura, rachunek, paragon

Działalność gospodarcza oparta na sprzedaży towarów bądź usług w większości przypadków podlega obowiązkowi dokumentowania tego faktu poprzez wystawienie odpowiedniego dokumentu.

Dla znikomej większości polskich przedsiębiorców dokumentem tym jest faktura. Dokumentem tym posługują się przede wszystkim przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT jak też zwolnieni z tego obowiązku podmiotowo. W przypadku czynnych VAT-owców faktura musi zostać wystawiona za każdym razem kiedy ich klientami są inne podmioty gospodarcze jak również osoby prywatne o ile zażądają takiego dokumentu. Należy pamiętać, że sprzedawca może wystawić fakturę nie później niż 15 dnia następującego miesiąca (po miesiącu w którym dostarczono nabywcy towar lub wykonano usługę). 

Innym sposobem na udokumentowanie transakcji jest rachunek. Obowiązkowym terminem jest 7 dni od czasu wydania produktu lub wystawienia usługi. Są jednak sytuacje w których żądanie wydania rachunku pojawia się tuż po dokonaniu transakcji. Kiedy w takiej sytuacji i z jakim terminem musi wręczyć rachunek – na wykonanie tej czynności ma także 7 dni od chwili wystąpienia żądania nabywcy. 

Ostatnie ważne kwestie to obowiązek wydania paragonu przez sprzedawcę zobowiązanego do uruchomienia kasy fiskalnej i ewidencji sprzedaży przy jej pomocy za wyjątkiem firm nie przekraczających limitu 20 000 zł kiedy opodatkowana sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych – tutaj przedsiębiorca musi wydać paragon za każdym razem kiedy dokonywana jest sprzedaż.

Zapraszamy również na naszą stronę główną.