Biuro rachunkowe czy własna księgowa

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą prowadzić swojej księgowości samodzielnie, stają prędzej lub później przed wyborem: biuro rachunkowe czy własna księgowa?

Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety.

Jeśli właściciel zdecyduje się na utworzenie nowego stanowiska w firmie dla osoby, która zajmie się prowadzeniem księgowości, to musi przygotować się na stosunkowo wysokie koszty. Pod uwagę należy wziąć nie tylko konieczność wypłacania wynagrodzenia za pracę nowego pracownika. Konieczne będzie też odpowiednie wyposażenie stanowiska – w sprzęt komputerowy i potrzebne programy księgowe. Zaletą zatrudniania własnego księgowego jest to, że może on indywidualnie zająć się sytuacją tej jednej, konkretnej firmy. Będzie też w stanie udzielić przedsiębiorcy błyskawicznej informacji finansowej i udostępnić potrzebną dokumentację. Wpływa to bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w firmie.

Biura rachunkowe, ze swoją bogatą ofertą, mogą stanowić poważną konkurencję dla księgowych. Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania okresowych podsumowań finansowych, zewnętrzne firmy outsourcingowe mogą zaproponować nam np. doradztwo podatkowe. Obok ilości usług oferowanych przez biura rachunkowe, kolejną zaletą jest to, że dokumentację wystarczy dostarczyć im raz w miesiącu – osobiście lub zdalnie. W porównaniu z kosztami zatrudnienia własnego księgowego, usługi biur są znacznie tańsze. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że nie mamy bezpośredniego kontaktu z osobą, która zajmuje się naszą księgowością (chociaż nawiązanie takiego kontaktu nie jest już wyzwaniem w tych czasach).

Warto głęboko przemyśleć kwestię najdogodniejszej formy prowadzenia księgowości. Jest to obszar działalności wymagający profesjonalnego podejścia oraz rozległej wiedzy.